Kdo, proč a jak aneb stoji-li za to dělat hardcore v Česku

19. 01. 2017

Robert Vlček (Mystic World) a my (Conspiracy)  jsme se v říjnu 2002 sešli s myšlenkou trochu více a o  mnoho lépe organizovat  koncerty hardcore/punkových kapel v naší  republice. Přestože jsme spolupracovali  již několik let, situace  nás přiměla udělat o krok víc. Nic se na původní  myšlence  dělat koncerty kvalitně, pokud možná co nejlevněji a nejlépe  nezměnilo,  jen jsme se dohodli na určitých změnách týkajících  se propagace a přizvání  určitých partnerů, nebo chcete-li  “sponzorů”.

Ač  se slovo “sponzor” zdá při organizaci takto  hudebně a myšlenkově  zaměřených kapel nepřijatelné či nepochopitelné, jedná se  o  krok z dlouhodobého hlediska pochopitelný. Sponzor (zejména  pokud se jedná o  hudební tisk či streetwearové oblečení)  pomůže při propagaci akce, nebo se  zaváže zaplatit určitý  finanční obnos a promotér akce (v tomto případě my) si  můžeme  dovolit akci udělat kvalitně a ku spokojenosti návštěvníků  a neprodělat  na ní.

Spousta  lidí namítne, že kvalitní koncerty jdou  dělat i bez sponzorů,  ale u určitých akcí to prostě nelze a pokud ano, tak jen  s velkým  finančním rizikem. Příkladem budiž Deconstruction Tour, které  se konalo  koncem května 2002 v Praze na Štvanici. Návštěvnost  byla 600 lidí. Stejné kapely  odehráli v rámci stejného  turné několik koncertů v Německu, Rakousku a mnoha  dalších  evropských zemích. Nejmenší návštěvnost po Praze byla 2500  lidí. Pokud  si spočítáte rozdíl na vstupném a v návštěvnosti  v Čechách a ostatních zemích,  nutně Vám musí vyjít velmi odlišná  částka. A  výsledkem je, že kapelám se nevyplatí v Čechách hrát. Nejen,  že  nedostanou stejné peníze, ale vidí je i méně lidí, než  třeba o 100km od Aše dále  na západ. Tento fakt by si zvláště  měli uvědomit všichni ti levicový radikálové,  co na jedné straně žehrají na hranice  a  na druhou straně nechápou “Proč ta kapela hraje deset koncertů  v Německu a  nechce se jim do Čech”. A vůbec nechápou, že  pokud zůstanou tzv. v západní  Evropě, tak na jejich koncert  přijde místo 100 lidí 600 a nebudou si muset  zajíždět stovky kilometrů a tvrdnout  na  hranicích. Přesto se těmto věčným kritikům nechce postupovat  cestu za kapelou do  sousední země a jediné, co jsou schopní  pro celou věc udělat, je čekat až kapela  přijede za nimi  a že prodělá peníze je jim často úplně jedno.

Argumentem často bývá,  že pokud je scéna  v Čechách natolik malá, že “větší”  kapely není možné zaplatit, tak proč je tedy  vlastně organizovat.  Nevím, jestli jde takto položit otázku, když požadavky u  “malých”  a “větších” kapel se často liší jen předpokládanou návštěvností.  Pokud  má kapela z minulého turné a z prodejnosti desek ověřeno,  že na ni chodí  v průměru 600 lidí, není myslím problém  říci si o 1500 Euro. Pokud na kapelu  chodí 50 lidí (a přesto  jede evropské turné – což mi není moc jasné), určitě nebude  žádat stejnou částku. A pokud budeme soudní, kdo jiný než  kapela by  měl peníze z koncertu dostat? Klub, který vydělává  barem a dostane zaplaceno za  pronájem? Promotér, který si vezme  náklady a pokud přijde hodně lidí tak  případná malá procenta  z částky vybrané  nad  garanci jako odměnu za dobře zorganizovaný koncert? Ne! Určitě  pouze a jen  kapela. Lidé přišly na kapelu a peníze za vstup  patří kapele. A pokud na kapelu  v Německu chodí 2000 lidí  ( např. NOFX), kapela si směle může říci o 5000 Euro.  A  zde je právě onen zakopaný  pes.  V Čechách by ani na NOFX 2000 lidí nepřišlo a pokud  bychom je zde chtěli  zrealizovat, nezbývalo by než sehnat “sponzory”,  kteří se na organizaci budou  podílet. Anebo zde koncert neorganizovat.  Anebo zvednout vstupné na 700  Kč.Která možnost je nejpřijatelnější?  Výhodou v Čechách  je, že po určité domluvě většina kapel (respektive jejich  management) ze svých požadavků ustoupí a mají zájem zde  hrát i pokud je jejich  gáže oproti Německu několikanásobně  nižší a hrozí, že se jim cesta hrubě  nevyplatí. Nesmíme však zapomínat na to,  že většina z těch  kapel doufá, že při jejich dalším turné na ně již přijde  více  lidí a jejich cesta do Čech pro ně bude méně prodělečná.  A jsme u toho, proč se  zde snažím vysvětlit, co nás vedlo  k našemu rozhodnutí spolupracovat a více  propagovat naše aktivity.

Rádi bychom zde pro Vás dál organizovali  koncerty a to i tzv. “větších” kapel a rádi bychom to  dělali s vědomím, že se  celá naše hardcorová scéna rozšíří  a co do kvality a kvantity vrátí do doby před  rokem 1997, kdy  na koncerty chodila spousta lidí a atmosféra byla téměř vždy  vynikající.

Důvodů,  proč se o to pokoušet je mnoho. Jedním  z nich je třeba stoupající  životní úroveň v Čechách (i na Moravě samozřejmě) a  tedy  i možnost platit vstupné,které se alespoň trochu blíží evropskému  standardu, druhým skomírající techno scéna (konečně!!!),  která před pěti lety  odvála část příznivců hardcoru do  neskutečných sraček, třetím Robertovi  zkušenosti a kontakty  a čtvrtým třeba i možnosti naší firmy udělat za málo peněz  hodně kvalitní  propagaci.

Doufám, že tuto naší volbu uvítáte a budete nás  dále podporovat. Jen s Vaší pomocí se nám podaří naše  záměry zrealizovat. Jen  s Vaší pomocí a podporou se zde  již brzy dočkáte kapel, které máte rádi a na  které jste  dosud museli jezdit do Německa. Jen s Vaší podporou se nám  podaří  udržet nízké vstupné, které se opravdu nezvyšuje  úměrně s výší průměrného platu  v České republice.

Zároveň bychom rádi předeslali, že výběr  sponzorů bude hrát vždy velmi důležitou roli a nebude nikdy  v rozporu s naším  přesvědčením.

 

Ondřej Košan, Conspiracy,s.r.o,  prosinec 2002

Rubrika: Ostatní | Celý článek: Kdo, proč a jak aneb stoji-li za to dělat hardcore v Česku | Komentáře: 0

Kde získat více informací?

  • Pište na e-mail na conspiracy(zavináč)conspiracy.cz